Yaratıcı Dekorasyon Fikirleri

Duvar Kağıtları

Duvar kağıdının uygulaması temiz yüzeyler söz konusu olduğunda çok kolaydır. Fakat zemin eskimiş veya hatalıysa bu zemini düzeltmek zaman alabilir. Sağlıklı bir sonuç albilmek için duvar kağıdı uygulamadan önce duvarları temizlemeli ve nem, su gibi problemleri çözülmelidir. Yine su bazlı akrilik boya kaplamaları çok zayıf tutunma sağladıkları için zamanla kopma yaparlar. Su bazlı akrilik boya kalıntıları duvar kağıdı uygulamadan önce duvardan temizlenmeli ya da başka bir kaplama malzemesiyle duvar kaplanmalıdır.

Duvar kağıdı kesiminde dikkat edilecek tek husus kağıt uzunluğunun duvar uzunluk ölçüsünden 5-10 cm uzun olarak kesilmesidir. Daha sonra fazlalıkları kesebilir ve duvar kağıdınızı tam ölçülerde yapıştırmış olursunuz.

Yapıştırıcı için mutlaka üreticinin tavsiyesine uyunuz.

Kesilmiş duvar kağıtları yerde üst üste dizilmelidir. Daha sonra fırça yardımıyla soldan sağa ve ortalara doğru yumuşak fırça darbeleriyle yapıştırıcı iyice kağıda yedirilmelidir ve kağıdın her tarafına yapıştırıcı uygulandığından emin olunmalıdır.

Duvar kağıdınızı yapıştırıcı sürdükten sonra iç yüzeyler birbirine bakacak şekildeortaya katlayınız ve bu şekilde duvar kağıdınızı duvara yapıştırana kadar bir süre bekletin.

Duvar kağıdı duvara yapıştırılırken genelde kural aydınlık kısımdan karanlık kısımlara doğrudur yani bunun anlamı önce pencereli duvarlardan başlanmasıdır. İlk yapıştırılacak kağıdın duvara tamamen dik doğrultuda uygulanması çok önemlidir bir duvar terazisinden faydalanılabilir.

Kağıdın cinsine göre duvar kağıdı spatulası veya duvar kağıdı fırçası ile kağıda bastırarak yaymak suretiyle duvar kağıdının duvara iyice yapışmasını sağlayınız.

Duvar kağıdı uygulamasında kurumalara engel olunması açısından ortamdaki pencere ve kapıların kapalı olması gerekmektedir. Duvar kağıdının kurumasına engel olunmalıdır. Uygulamadan sonra duvar kağıdının ek yerlerinde çekmelerden dolayı açılmalar olabilir.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar
Arşivler