Kahverengi

Kahverengi, kırmızıyla yeşil, turuncuyla mavi veya sarıyla mor pigmentlerin karıştırılması ile elde edilebilen ara bir renktir.

“Yeşil gibi doğaya ait bir renk olarak kahverenginin sınırsız seçenekleri vardır. Evin her köşesinde ve her türlü aksesuarda kullanılabilen belki de tek renktir. Çağdaş ev dekorasyonlarında olduğu kadar, daha geleneksel ortamlar için de kullanılabilir.

Kahverengi, her renkle mükemmel uyum sağlar. Diğer toprak tonlarıyla oldu kadar, grilerle, mavi ve yeşilin derin tonlarıyla ve beyazla birlikte kullanılabilir. Kırmızı, pembe veya turuncu ile kombine ederek sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Kumaş, ahşap ve her türlü malzemede kullanılan kahverengi göz okşayıcıdır. Geniş ton yelpazesiyle, evrensel bir renktir.” Polisan Renk Seçimi

Kahverengi insan hareketlerini hızlandırması nedeniyle özellikle fastfood restoranları, iç mekanlarında kahverengi rengini kullanırlar. Sosyal dengeyi  ve toplum içinde rahatlığı sağlayan renkler olarak ev dekorasyonunda da sıkça kullanılan kahverengi ve tonları gibi renklerden bej en yaygın kullanıma sahiptir,

Özellikle zemine hakim olmalarıyla, güvenlik duygusunu ve toprağın yarattığı rahatlık hissini verirler. Sıcak nötr nitelikleri, güvenlik ve bağlılık duygusu yaratmaktadır. Bu nedenle ev dekorasyonunda en çok tercih edilen renktir.

Başka bir özelliği ise yemek ve oturma odalarında şeftali rengiyle birlikte kullandığınızda,  samimi ve çocukların öteki kişilerle etkileşimi için sıcak bir ortam yaratır. Renklerin birbirleri ile etkileşimleri dekorasyon için çok önemlidir.