Merdiven Modelleri

Merdiven Nedir?

Bir kattan bir kata çıkmak için kullanılan araçlara verilen isimdir. Merdivenlerin taşınabilir çeşitleri olduğu gibi, evlerde, yapılarda kullanılan yada elektrikle yürüyebilen çeşitleri de vardır
Merdivenin ayak basılan düz kısmına “basamak genişliği”, iki basamak genişliğini birleştiren dik kısmına ise “rıht” denir. Rahat bir çıkış için; 2 x rıht yüksekliği + basamak genişliği= 64 cm formülüne uyulması gereklidir. Genellikle 21’den fazla basamak ardarda konulmaz. Araya bir sahanlık ilâve edildikten sonra basamaklara devam edilir.

Çok katlı evlerde mutlaka merdiven bulunmaktadır. Yeni ev yaptırıyorsanız veya evinizde dekorasyon değişiklikleri yapmak istiyorsanız bu merdiven modelleri tam size fikir verecek özellikte. Bazı evler sade ve iyi döşenmiş olsada bayanlar bazen evlerinin rengarenk olmasını arzu ederler.

Eviniz dekorasyonunu yaptığınız merdivenler ile daha dekoratif olacaktır. Merdivenler evinize karakter katabileceğiniz ayrıntıları yaratan bir odak noktası haline gelebilir.

Merdivenler evlerde bulunduğu gibi iş yerlerinde de kullanılmaktadır. İş yerlerinin insanlar üzerinde güzel etki bırakması için mimar ve dekoratörler bu durumlara özen gösterir ve iş yerinin içini de çok daha dekoratif hale getirmek isterler.

Aşağıdaki resimlere işyeriniz için uygun olabilecek merdivenler ekledik. Ayrıca bazı evlerde daha esprili merdivenlere de rastlamak mümkün olmaktadır. Kim merdivenden kaymak istemez ki…

Merdiven fiyatları merdivenin yapıldığı malzemeye, basamak sayısına, basamakların yüksekliğine, uzunluğuna ve korkulukların hangi malzemeden olacağına göre değişmektedir.

Merdivenlerinizde resimler yada değişik objeler sergileyebileceğiniz gibi farklı amaçlar için dizayn edilen merdivenlerde kullanılmaktadır.

Merdivenlerinizi yaptırırken ya da yenilerken dekorasyonunuza uyacak bir stilde seçmelisiniz. Modern bir ev dekorasyonunda merdivenler de modern çizgiler taşımalıdır.

Bazı merdiven tasarımları o kadar ilginçtir ki bazen merdiven olup olmadıklarını dahi anlayamazsınız. Metal duvar panellerine sabitlenen basamaklar herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan sizi üst kata taşıyacaklardır.

Basit metal işçilikleri ilginç tasarımlı merdivenlere dönüşüyor. Bu merdivende basamak aralıkları ve ölçüler çok önemli olacaktır. Metal malzeme ağırlıkları taşıyacak kadar güçlü seçilmelidir.

Ahşap merdivenlerinizden sıkıldıysanız neden renklendirmiyorsunuz? Ahşap sıradan bir merdiveni parlak renklerde boyayarak evinizin odak noktası haline getirebilirsiniz.

Yalıklar ya da iskandinav tarzı dekore edilmiş evler için buradaki gibi beyaz bir merdiven kullanabilirsiniz. Ahşap malzemeden yapılan merdiven beyaza boyanarak aydınlık ve havadar bir dekorasyon sağlanmıştır.