Renklerin Dili

Sarı renk ışık, sevinç, üretim ve verimlilik simgesidir. İnsana sevinç ve coşku duyguları verir. İlham verir, bilgiyi ve bilgeliği ifade eder. Mutfak  için oldukça uygun bir renktir.

Sarı en parlak renktir. Sarı renk sıcak bir renk olmasına rağmen yeşile kaçan tonları soğuk bir renk olarak algılanır. Bu nedenle, sarı hüznün ve sonbaharın da rengidir.

Bu iki zıt etkiyi de içinde barındırdığı için insanda duygu ve zihin karışıklığına neden olabilir bu nedenle çalışma odalarında kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca sarı renk, dinlenme mekanları için de uygun bir renk değildir.

Sarı renk aynı zamanda geçiciliği de ifade eder. Çok dikkat çekici olduğu ve geçiciliği ifade ettiğinden dolayı taksilerde çok kullanılır. Zihin faaliyetlerini arttırır ve insana cesaret verir. Bundan dolayı, sorumluluk ve yönetim gerektiren işlerde başarılı olan birinin sarı rengi seviyor olmasına şaşırmamak gereklidir.

Sarı rengi seven insanlar ilgi çekmek ve her şeyin kendi kontrollerinde olmasından hoşlanırlar. İşlerin kendi kontrollerinden çıkmasına ise asla tahammül edemezler.

Polisan sarı renk için ne diyor: “Sarı kullanılması zor, neşeli, çok canlı ve yüksek yoğunluğundan dolayı kolay yorabilen bir renktir. Sonuç olarak, ölçülü kullanılmalı, nerede ve nasıl uygulanacağı titizlikle düşünülmelidir. Çok fazla parlak sarı kullanmak şatafatlı durabilir; bu durumda, yoğunluğu az, en uygun etkiyi yaratmak için renk tonu açılabilir.

Çok uçuk (fakat yine de sıcak) bir sarı, çocuk ve yetişkin yatak odalarında olduğu kadar, oturma odalarında, yemek odalarında ve hatta yoğunluk düzeyi uygunsa mutfak ve banyolarda güzel durur. Toprak sarısı ve diğer toprak renklerinin bütünleyici tonlarıyla kombinasyonu sonucu ortaya çıkan etki şaşırtıcı olabilir.”